MEIE LUGU

2019: kui hessist ja shaurmadest saab villand
Ailar kirjutab:
On 2019 aasta suvi. Päikeselised ilmad ja uus töö ketsimaailmas. Liigun palju ringi ning see tähendab ka, et söön palju toitu mis lihtsalt kätte juhtub.

Kontori lähedalt sööklates pakutavatest kõikvõimalikest juustukattega asjadest on kõrini saanud. Samuti shaurmast, mille küüslaugukastmest mekki mitu korda nädalas tunnen. Hessieinetest, mida value for money diilidega äppist saab eriti soodsalt. Kui sööd selliseid asju aeg-ajalt sellise mõnusa magustoiduna, siis pole hullu, aga kui pooled su toidukorrad koosnevad burgeritest ja shaurmadest, siis see mõjutab märgatavalt energiataset ja enesetunnet kehvemuse poole.
Madala toiteväärtusega toidule on vaja paremaid alternatiive!
Tõsi, tuleb ette ka paremat toitu igasugu kausside või rohelisema sisuga wrappide näol, aga nendega on teised probleemid. Suure mehena, kelle baasvajadus on seal 2500kcali peal päevas ei saa ma 500kcalisest toidust kõhtu täis. Üldse on kogu see suuruste teema jabur, miks minust 30kg vähem kaaluv naisterahvas peaks minuga sama suurt portsjonit sööma? Teine mure on maitse. Tervislik toit tavaliselt maitseb nagu halvas mõttes salat. Lisaks pole kuskil juttu sellest, et kust pärineb tooraine?

Kõik see virr-varr paneb mõtlema, et äkki on mingi lahendus kuidas teha nii, et mulle:
1. Toit väga maitseks
2. Oleks tervislik ja mitmekülgne
3. Oleks õigele inimesele õige suurusega
4. Pärineks toorainest, mis enamasti kasvab meie kandis

Tervislikule, maitsvale ja kiirele toidule mõeldes tuleb meelde, et kunagi keskkooli aegadel õpilasfirma ideid valides oli mu esimene idee tervisliku kiirtoidu kett. Sest juba siis tundus, et võiks olla mingi kett, kus saad alati tervislikult süüa ning samas maitseb ka hästi. Õpilasfirmaks oli selline idee aga liiga suur amps ning sinnapaika see asi tookord jäi.

Vahepeal on aeg 10 aastat edasi läinud ja minu ellu on tekkinud reaalne probleem ja turul olevad lahendused ei rahulda mind piisavalt. Aastad on lisanud ka hulgaliselt kogemusi ja tarkuseid. Suurim mure elluviimisel, et ma pole päevagi toitlustuses töötanud ning pehmelt öeldes, mul pole erilist aimu selle valdkonna köögipoolest. Seega oli selge, et on vaja leida keegi kes tunneks sama valu ja ühtlasi köögipoolt nagu oma viite sõrme.

Kirjutasin, helistasin, kohtusin. Varsti istusin kohvikus sellise noore chefi nagu Jürgen Lipiga, kes oli just kokapõlle varna riputanud ning konsultandiks hakanud. Mulle meeldis millise kirega Jürgen suhtus toitu, nautis excelitabeleid ning pidas lugu ilust enda ümber. Ka Eesti väiksus avanes kiirelt - Jürgeniga käisime samas koolis ning tema onu on minu kolleeg. Peale paari kohtumist oli selge, et kui mitte Jürgeniga, siis kellega veel?
Mehed Jürgen ja Ailar köögis. Foto: Elena Liik
2021 kevad: IDU piloot Rataskaevus
Idu Rataskaevu menüü
Aeg lendas. Vahepeal möödus 1,5 aastat, mille jooksul sai tehtud paljusid asju. Väga palju exceli tabeleid. Üksjagu degusteerimisi, nii isekeskis kui laiemale auditooriumile. Kõvasti erinevaid toidukontseptsioone. Esimese koroona ajal ka mealkit delivery projekt Fussy Box.

Nüüd me oleme otsapidi 2021 märtsis, keset Eesti ajaloo sügavaimat koroonakriisi ning sündinud on tervisliku kiirtoidubränd IDU.
Idu tegutses Rataskaevu 10 keldris 4 kuud. Selle aja jooksul serveerisime rohkem kui 7000 kõhutäit. 
Idu Rataskaevu viimane päev
2022: sünnib esimene päris IDU
Idu sünnib uude kohta, kus inimesed saavad iduaalset kogemust ka koha peal kogeda. Selleks kohaks saab Tallinna kultuuri meka - Telliskivi Loomelinnak. 
Idu Telliskivi 2022 kevad
ESIMENE MENÜÜ

Meie fookuses on maitsev ja värske toit, mis on valmistatud lähedal kasvavast toorainest. Teeme selleks kõik, et näiteks avokaadot, mis teisel pool maakera vihmametsa asemel kasvab sa meie menüüst ei leiaks. Peale idu söömist peaks olema tunne, et tahaks tegutseda, mitte magama minna. Võrreldes Rataskaevuga lisandus Telliskivi menüüsse ka hommikusöök, mida peale kuut aega lahtiolemist sai ringi tehtud. 
Idu Telliskivi menüü 2022 kevad
TELLISKIVI VOL 2

Kohe peale Telliskivi avamist saime aru, et see interjöör ei kukkunud välja päris nii nagu ette olime kujutanud. Heade inimeste ja partnerite abiga saime seda õnneks muuta. Augusti alguses toimus nädala ajane kiirremont ning peale seda nägime juba sellised välja.
Idu Telliskivi peale remonti august 2022
MENÜÜ AUGUST 2022

Kõhutäied, salatid ja võikud. Fookuses nagu ikka kohalik tooraine ja peale söömist rohke energia tegutsemiseks koos hea enesetundega, mitte crash. Lisaks hooajalised collaabid. 
Idu Telliskivi peale remonti august 2022
MEIE TUUM

Meie missiooniks on taasühendada inimesi päris toiduga.

Sellel teekonnal lähtume järgnevatest väärtustest:

HUUMOR
Nalja peab alati saama. Huumoriga toome ellu positiivseid emotsioone, mis põhjustavad õnnelikkust ja vallandavad head energiat.

EFEKTIIVSUS
Otsime alati paremaid maitseid ja efektiivsemaid töömeetodeid. Me ei karda pikaajalise edu nimel lühiajaliselt ebaõnnestuda.

NOORUSLIKKUS
Kanname endas nooruslikku värskust, erksust, uudishimu ja energiat. Tänu sellele oleme aktiivsed ning valmis muutustele aegsasti ja teravalt reageerima.

VASTUTUS
Võtame ülima vastutuse oma sõnade ja tegude eest. Peame kinni kokkulepetest. Teeme oma valikuid selliselt, et kahju ökosüsteemidele oleks minimaalne. Pikas perspektiivis tahame olla negatiivse süsiniku jalajäljega.
VÄHEMALT POOL ON VEGAN

Taimetoit on tulevik, meeldigu see sulle või mitte. Sellepärast on suur osa meie menüüst vegan. Mis peamine, nad on vähemalt sama maitsvad toidud kui loomse sisuga valikud! Kui etteantud menüü ei meeldi, siis saad omale koostada täpselt sellise kõhutäie nagu sa unistad kasutades meie custom kõhutäie lahendust.

SUURUS LOEB

Inimesed on väga erinevate kehade ja eluviisidega, mis tähendab, et meil on ka väga erinevad toiduvajadused. Enamasti on igal pool samad portsjonid, aga meil saad valida kas keskmise või suure suuruse vahel. Kui kaloreid on liiga palju võta salatipõhi. Kui kaloreid on liiga vähe, vali midagi tummisemat. 

ÜRITUSED?


Tulgu sul väiksem või suurem üritus, siis tuleme hea meelega ka sinna inimesi hea ja ausa toiduga toitma. Seda ära läbi platvormi telli, seda pakkumist küsi meie käest otse.

Panusta Idu kasvu ja telli meilt armastusega tehtud head toitu. Kui mekib, siis soovita sõbrale, emale ja vanaemale ka!